Vitrin Mankeni Satın Alma Rehberi - Bilmeniz Gereken 10 Şey

Vitrin mankeni ihtiyacınız mı var? O halde nihai vitrin manken satın alma rehberi – bilmeniz gereken 10 şey ile karşınızdayız.

Görsel mağazacılık, giyim, ayakkabı, mücevher (ve giyilebilir ürünlerle ilgilenen herhangi bir kurulum) işinde kraldır. Müşterilere, ürünlerinizde nasıl görüneceklerine dair net bir resim sunar. Ürünleri denemeden önce onları cezbeder. Ve görsel mağazacılık fikirleri gelişirken, mankenler hala popüler seçenek.

Giyim mağazaları, pop-up mağazaları, kuyumcular, modacılar ve profesyonel tüccarlar bir asırdan fazla bir süredir mankenler kullanıyor. İnsan biçimleri, ideal görsel ticaret ortamı oluşturur. Bununla birlikte, görsel mağazacılığın faydalarından yararlanmak için başka bir mankenden daha fazlası gerekir - görünüm, stil ve daha fazlası gibi yönlerden doğru mankeni alır! Neyse ki, mankenler neredeyse gerçekçi hale geldi.

Peki, ihtiyaçlarınız için ideal mankeni nasıl satın alacaksınız? Bu kılavuz, sorularınızı yanıtlar ve size mankenlerin nasıl çalıştığına dair daha derinlemesine, daha geniş bir fikir verir.

İlk: Vitrin Mankeni Türlerine ve Stillerine Genel Bakış

Mankenler her şekil, renk ve boyutta gelir. Bununla birlikte, hepsi dört türe ayrılabilir:

Tam Vücut Mankenleri

Tam vücut mankenleri, baştan ayağa tüm parçaları içerir. Çeşitli şekillerde, renklerde ve boyutlarda gelirler. Üst düzey markalar, gerçek hayat modelinin etkisini taklit edecek şekilde tasarlandıkları için gerçekçi görünüyor. Basit olanlar, temel vücut formu dışında birkaç ayrıntıyla gelir.

Hayalet Mankenler

Hayalet manken, teknolojinin modayla buluştuğu birçok noktadan biridir. Bu şekilde adlandırılırlar çünkü giysiler giyindiklerinde hareket ediyor veya yüzüyor gibi görünüyor. Bu, bir raster grafik düzenleyicinin kullanılmasıyla mümkün olur. Düzenleyici, dans eden veya hareket eden bir kişi gibi etkileşimli görüntüler oluşturmak için kullanılan bir bilgisayar programıdır. Mankenler çok yönlü olduğu için gerçek hayat modeline çok yakındır - neredeyse her vücut parçası hareket ettirilebilir.

Elbise Formu Mankenler

Vücut kıyafet formlarını hayalet mankenlerin analog versiyonu olarak düşünebilirsiniz - esnek ve çok yönlüdür, ancak sınırlı bir şekilde. Bu mankenler, bir giyim eşyasının boyutuna ve şekline uyum sağlayabilir. Giysi tasarlarken ve sergilerken tasarımcıların boyutlarını ve şekillerini gerektiği gibi değiştirmelerine olanak tanıyan tuvalden yapılmıştır.

Bağımsız Manken Parçaları

Tam vücut mankeni yapmak farklı parçalar gerektirir. Bu parçalar tek başına bağımsız mankenler olarak da sunulabilir. Üst vücut kıyafetlerini sergilemek için gövdeler, pantolonları sergilemek için bacaklar, kolyeleri sergilemek için boyunlar veya manken perukları sergilemek için kafalar (ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey) olabilirler.

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Faktör

Bir mankenin her yönü ve kullanımı önemlidir. Aşağıdakilerden biri için alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken on faktör vardır:

1. Kullanım amacı

Mankenle ne yapmayı düşünüyorsun veya hangi iş kolundasın? Moda ve giyim içindeyseniz, ürün yelpazenizi sergilemek için tam vücut mankenlerine ihtiyacınız olabilir. Kuyumcuysanız, mücevher parçalarınızı sergilemek için ihtiyacınız olabilecek tek şey kollar ve boyun gibi bağımsız parçalardır. Bir moda tutkunuysanız ve çok seyahat ediyorsanız, seyahatin stresine dayanabilecek dayanıklı ve zorlu bir mankene ihtiyacınız olacak.

Mesele şu ki, işletmenizin her yönü, almanız gereken manken türünü belirler. Bu nedenle, satın almadan önce bunu iyice düşünün.

2. Müşteri Demografisi

Belirtildiği gibi, müşterileriniz ürünlerinizi giyerken kendilerini resmediyorlar. Satmak zorunda olduğunuz her şeyle nasıl görüneceklerini bilmek istiyorlar - düzinelerce kıyafeti deneyen müşterilerle deneyime sahip olmalısınız, değil mi? Ayrıca mallarınızda nasıl hissedeceklerini bilmek isterler. Modelleme pozundaki kusursuz manken kadar göz alıcı hissedecekler mi? Spor kıyafetlerinizi sergileyen aksiyonlu manken kadar güçlü ve atletik hissedecekler mi?

Mağazanıza girdikleri anda onları temsil eden mankenler kullanarak meraklarını gidermelisiniz. Peki, müşterilerinizin çoğu nasıl görünüyor? Mağazanızı ziyaret ettiklerinde nasıl bir görünüm ve deneyim arıyorlar? Yeterince vızıltı yaratırsanız, hangi ürünler askılardan uçup gider?

Gençlere yönelik ürünlerde uzmanlaşıyorsanız, vitrinleriniz için çeşitli çocuk mankenleri uygundur. Bir spor giyim butiği işletiyorsanız, manken ekranınız sporcular gibi görünmeli ve poz vermelidir. Ve genel bir perakende mağazasını yönetiyorsanız, mağazanızın her bölümü için erkek ve kadın mankenler almalısınız.

Bu durumda dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır: renk, beden, cinsiyet ve daha fazlası! Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olun ve olabildiğince kapsayıcı olmaya çalışın.

Unutmayın: Görünüş, görsel mağazacılık söz konusu olduğunda her şeydir ve görünüş, çoğu bilgisiz insanın yanlış gittiği yerdir. Ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun, mankenlerinizle anında özdeşleşemezlerse müşterileriniz kapatılacaktır!

3. Mağaza / Marka Resmi

İnsanlar mağazanızı gördüklerinde veya markanızı düşündüklerinde aklına ne geliyor? İdeal olarak mağazanızı nasıl görüyorsunuz?

Mağazanızın hem küçük hem de büyük her yönü markanızın imajına katkıda bulunur. Sattığınız türden mallarla başlar.

Mağazanın ortamı ve düzeni de önemlidir (bu, görsel mağazacılığın temelidir).

Ve bu durumda mankenler de çok önemlidir. Markanızın hikâyesini olabildiğince açık bir şekilde iletmelidirler - doğru boyutu, şekli, rengi, pozları, malzemeyi seçmek için zaman ayırın ve hatta uygun şekilde diğer marka unsurlarını dâhil etmek için özel siparişleri dikkate alın.

Faktörler değişiklik gösterse de, hiçbir zaman çiğnenmemesi gereken yazılı olmayan bir kural vardır: kaliteden asla ödün vermemek. Ucuz, ikinci el kıyafetlerle uğraşsanız bile, en iyi parçalarınızın harika bir sunumu müşterilerin geri gelmesini sağlayacaktır.

4. Tür

Her manken tipi belirli bir amaca hizmet eder, bu nedenle seçtiğiniz manken büyük ölçüde işinizin niteliğine ve hattınıza bağlı olacaktır. Ve belirtildiği gibi, her manken türünün faydaları ve eksiklikleri vardır.

Örneğin, tüm giyim türleriyle ilgilenen bir giyim mağazası perakendecisi, birden fazla giyim eşyası sergileyebilecekleri ve böylece müşterilerinizin daha fazla ürün satın almasını sağlayabilecekleri için tam vücut mankeni kullanması daha iyi olacaktır.

Yarım vücut mankenleri, daha büyük giysi vitrinlerinin ortasında üstleri ve diğer aksesuarları sergilemek için mükemmeldir.

Manken gövdesi, bacaklar veya manken kafası ekranı gibi bağımsız bir ekran, pantolonlar, gömlekler veya peruklar konusunda uzmansanız da kullanışlı olacaktır - ayrıca çalışmak için sınırlı alanınız olduğunda da kullanışlıdır.

İpucu: Birçok akıllı iş adamı, ne tür bir mankene ihtiyaç duyduklarını bilmez. Utanmaya gerek yoktur eğer durum böyleyse, doğru işaretler için profesyonellere danışmanız tavsiye edilir.

5. Malzeme

Mankenler çok çeşitli malzemelerden yapılmıştır. En yaygın malzeme plastiktir, ancak metal, ahşap, kanvas, fiberglas ve karbon fiber de popülerdir.

Her malzemenin faydaları ve eksiklikleri vardır. Örneğin, metalik bir manken dayanıklıdır, ancak aynı zamanda ağırdır, bu da hareket etmeyi zorlaştırır - şovlarını yolda alan modacılar için ideal olmaz.

Öte yandan plastik bir manken hafif ve esnektir, ancak aynı zamanda hassastır ve onu mahvetmemek için ekstra özen gerektirir - ve hatırladığınız gibi, sunum mankenlerle yapılan her şeydir.

6. Statik / Esnek

Mankenler poz verebilir, değil mi? Bunun için yapılmışlardır. Bununla birlikte, bazıları tek bir sabit duruşta (statik) kalırken, diğerleri stilleri değiştirebilir (esnek).

Herkesin statik bir manken yerine esnek bir mankeni tercih etmesi hiç akıllıca değil gibi görünüyor. Esnek mankenler, ürünün en iyi özelliklerini ortaya çıkarmak için konumlandırılabildikleri için çalışmak kolaydır. Neredeyse tüm uzuvlar karmaşık pozları bile kopyalamak için hareket ettirilebildiğinden, bazı mankenler inanılmaz derecede esnektir.

Statik mankenlerin de faydaları vardır. El çantaları ve mücevherler gibi pazarlamak için karmaşık ayarlar gerektirmeyen ürünler satmak için idealdirler. Statik yapıları aynı zamanda onları esnek olanlardan daha dayanıklı kılar - ikincisi uzun ömürlülüğü sağlamak için daha yüksek derecede bakıma ihtiyaç duyar.

7. Boyut ve Renk

Moda her zaman normal kabul edilenlere meydan okumanın ön saflarında yer almıştır. Kazanılan eleştiri noktaları olmadan olmasa da, görsel mağazacılıkta çeşitli temsillerin büyümesi, yok olmayacak olumlu bir güçtür. Farklı yeteneklere sahip mankenlerin kitlesel olarak benimsenmesini beklerken, gittikçe daha fazla mağaza, çeşitli ekran dizilerinin müşteri katılımı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buluyor.

Satın alma açısından bakıldığında, bu, türü (daha önce bahsettiğimiz gibi), aynı zamanda boyutu ve rengi de içerir.

Renk söz konusu olduğunda, hem ekranınızın hikâyesini hem de izleyicilerinizin özelliklerini temsil eden bir renk karışımına sahip olmaya çalışın. Manken satın alırken, renklerin hem birincil hem de ten rengi olma eğiliminde olduğunu göreceksiniz, bu nedenle çeşitliliğiniz olduğundan emin olun. Mümkünse, kapıdan giren herkes mağaza vitrininizle ilgili olabileceklerini hissetmelidir.

Boyut söz konusu olduğunda gereklilik belirler. Birçok başarılı mağaza büyük beden ürünler satıyor ve ürünlerini pazarlamak için büyük beden mankenler kullanıyorlar. Büyük beden kıyafet satıyorsanız, birkaç büyük beden manken satın aldığınızdan emin olun. Diğer ekranlarda yaptığınız gibi, artı boyutlu ekranlarınızla aktif bir sahne oluşturmak için aynı zamanı ayırın. Unutmayın, farklı olan her bir kişinin marka hikâyenize katılmasına yardımcı olmaktır.

Kapsayıcılık günümüz toplumunda ve özellikle giyim endüstrisinde çok önemlidir, çünkü çoğu insan diğerlerini görünüşlerine göre yargılar. Çeşitliliğinizle gurur duyun ve farklı geçmişlere sahip müşterileri bir araya getirmek için farklı formları bir araya getirin.

8. Ağırlık ve Taşınabilirlik

Mankeninizi ne sıklıkla hareket ettireceksiniz? Onu farklı destinasyonlara mı götüreceksiniz yoksa bütün gün mağazanızda mı kalacak?

Mankenler ideal olarak hafif olmalıdır. Bununla birlikte, daha dayanıklı olduğu düşünülen bazı malzemeler (en sevdiğiniz vitrin mankeni için metal ayak veya metal taban) ağır olma eğiliminde olacaktır. Mankenleriniz çoğu zaman tek bir yerde oturacaksa, bu pek sorun olmamalıdır. Ancak çok seyahat edip mankenlerinizi yanınızda götürmeniz aksilik olacaktır.

Seyahat ana odak noktanızsa ve bir sonraki ticari fuarınız için teşhir formlarına ihtiyacınız varsa, bir manken kafası veya strafordan yapılmış diğer parçaları düşünün. Hafif, ucuz ve en çok satan ürünlerinizi tezgâhınızda gösterecek şekilde özelleştirildiğinde harika görünüyor.

İpucu: Hem dayanıklı hem de hafif (kolayca taşınabilir) bir manken arıyorsanız, karbon fiberden yapılmış bir manken seçin. Daha pahalı olabilir, ancak malzeme sert ve hafif - aynı zamanda güzel görünüyor!

9. Bakım ve Dayanıklılık

Bir işletmeyi yönetmek çok zahmetli bir iştir! Düzenlenecek ve biçimlendirilecek giysiler, temizlenecek şeyler, yönetilecek çalışanlar ve çok daha fazlası var! Sadece ev işlerinizi artıracak mankenler elde etmenin faydası olmaz, değil mi?

Bazı mankenlerin bakımı diğerlerine göre daha kolaydır. Örneğin, statik mankenler küçük bir temizlik için çok fazla çalışmaya ihtiyaç duymazlar. Buna karşılık, esnek mankenler, hareketli eklemlerin korunması gerektiğinden, aksi takdirde gevşeyeceklerinden, temizlikten daha fazlasına ihtiyaç duyar. Cam mankenler zarif ancak kırılgandır ve çok dikkatli kullanılmalıdır.

Satışlarınızı artırmak için fazladan yol kat etmeye istekliyseniz, bakımla birlikte gelen fazladan iş endişe kaynağı olmamalıdır. Bununla birlikte, mankenlerinizin özel bir bakıma ihtiyacı varsa, dayanıklılıklarını uzatmak için bunu kitapta yaptığınızdan emin olun. Mankenin bakım ihtiyaçlarının anlaşılmasında yardım için tercih ettiğiniz manken perakendecisine veya üreticiye ulaşmanızda kendinizi rahat hissetmelisiniz.

10. Bütçe ve Ayar

Ne kadar parayla çalışman gerekiyor? Mankenler genellikle ucuzdur, ancak yüksek kaliteli, gerçekçi mankenlerin bazıları oldukça pahalıdır.

En pahalı mankenler genellikle en iyi görünen mankenlerdir, ancak gerçek şu ki, herkes bunları karşılayamaz. Bu nedenle, bütçenizi göz önünde bulundurun ve olabildiğince daraltın. Tek kural, kalitesiz, standart altı mankenlerden kaçınmaktır - bunlar size ödediğinizden daha pahalıya mal olur. Koşullar onu zorlarsa, birkaç pahalı manken alın ve daha sonra daha fazla para aldığınızda kıtlığı doldurun.

Mağazanızın alanı ve ortamı da dikkate alınacak faktörlerdir. Mağazanızın baştan çıkarmak yerine dağınık görünmesi için çok fazla manken kullanmaktan kaçının. Ek olarak, müşterilerin dikkatini çekmek için mankenlerin stratejik olarak konumlandırıldığından emin olun.

Vitrin Mankenleri Neden Kullanılır? – Faydalar Nelerdir?

Küresel ayakkabı ve hazır giyim endüstrisi yaklaşık 1,5 trilyon dolar değerinde ve bu rakam yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artıyor. Kazanılması gereken çok para var ama çok fazla rekabet var. Akıllı görsel satıcılar, rekabette bir adım önde olmak için akıllı görsel stratejilerin gücünden yararlanır, bunların başında mankenler gelir.

Peki, mankenler nasıl yardımcı olur? İşte bu aptalların önemini kanıtlayan dört temel avantaj:

• Satıyorlar!

Bir manken üzerindeki kıyafeti fark etmek rafta olduğundan daha kolay olurdu. Ayrıca, gömlek arayan bir müşteriyi, mankenin üzerindeki gömleğe yakışırsa, bir çift pantolon almaya ikna etmek de daha kolay olacaktır. Sonuç olarak, mankenlerin sağladığı görsel mağazacılık satışları artırıyor. Potansiyel müşterilerin, malınızı kendileri üzerinde resmetmek için çok fazla hayal kurmasına gerek yoktur ve onları satın almaya ikna etmek daha az ikna edici olacaktır.

Şu anda piyasada olan kıyasıya rekabet ile satışları artıran her şey hoş bir ek olmalıdır.

• Büyüleyici ve Yaşamı Enjekte Ediyorlar

Mankenler, aptallardan başka bir şey olmayabilir, ancak kapıdan giren çoğu insan için bir şekilde gerçek gibi görünür ve hissederler. Çarpıcı pozları ve gerçeğe yakın özellikleriyle dikkat çekiyorlar. Işık altında da güzel görünüyorlar. Bu amaçla, mankenlerin olduğu bir mağaza, olmayan bir mağazadan daha canlı görünüyor ve daha canlı hissediyor.

Hayatta hissetmeyen bir mağaza daha uzun süre hayatta kalmaz. Ayrıca moda, görünümün en önemli olduğu iş koludur.

• Yaratıcılığa İlham Veriyorlar

Mankenler, ürünlerinizi nasıl şekillendireceğiniz ve eşleştireceğiniz konusunda yeni fikirler ortaya çıkarır. Mağaza sahiplerine fazladan bir adım atmaları ve rekabette öne çıkmaları için ilham veriyorlar. Mankenleri sergilemek, müşteri harcamalarını artıracak yeni ayarlar ve tasarımlar hakkında size fikir verebilir.

• Maliyet Etkilidirler

Mankenler çeşitli fiyat etiketleriyle gelir ve bazıları pahalıdır. Bununla birlikte, bir mankenin maliyeti her yıl değer sağlamaya devam edebilir. Çoğu şirket, görsel mağazacılıkta artan trafik ve satış şeklinde olumlu bir yatırım getirisi görüyor.

Kısa, İlginç Arka Hikâye

Mankenler o kadar popüler ki, büyük bir sosyal medya çılgınlığına ilham verdiler: #mannequinchallenge .

İlk olarak 1870'lerde kavramsallaştırıldıklarından bu yana yaklaşık yirmi yıldır popüler oldukları ortaya çıktı. O zamanlar balmumundan yapılmışlardı ve sahte dişler ve saçlar da dâhil olmak üzere insan parçalarının gerçekçi kopyalarına sahiplerdi - o kadar tartışmalıydılar ki, mağaza sahiplerinin soyunmadan ve değiştirmeden önce mankenleri örtmesini gerektiren bir yasa vardı.

Mankenler zamanla çok yol kat etti. Lester Gaba gibi ünlülerin yükselişine ilham verdiler ve Mannequin gibi Box Office filmlerine ilham verdiler. Ayrıca yukarıda anlatıldığı gibi daha sofistike ve işlevsel hale geldiler.

Akıllı Alışveriş!

Öyleyse, sonunda mankenlere ihtiyaç duydunuz mu? Kendinize "nereden manken alabilirim?" Diye mi soruyorsunuz? Buradan daha uzağa bakma!

Her yerden akıllı perakendeciler, onlara çeşitli ihtiyaçları için ideal mankenler sağlamak için bize geliyor. Giyim perakende, mücevher, moda tutkunları, etkinlik planlayıcıları ve daha fazlası dâhil olmak üzere farklı iş kollarıyla çalışıyoruz! Her türden çok çeşitli mankenleri stoklarız ve tüm stil, renk ve boyutlar kapsanır.

Mankenlerimiz güzel görünümlü (neredeyse sizin kadar iyi) ve üstün kalitelidir. Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve geniş envanterimize göz atmak için bugün iletişime geçin!

Kaynak : https://mankensepeti.com/

Volkan Catal's Ownd

Volkan Catal olarak kalemimden çıkanları yayınladığım boş beleş bir blog.

0コメント

  • 1000 / 1000